Flaunt It Friday – Dania’s shopping success!

groceries

I love it when my readers (aka YOU!) share your awesome deals, finds, steals, and tips with me. So much so, that I want to start sharing them with the world more often! Someday (soon, hopefully) I hope to implement an actual reader brag board where you can boast about the great things you find, and the awesome money you save. Until then, keep sending me your successes and I'll pick a few here and there to share in what I will now affectionately call “Flaunt it Friday”!

Today I'm flaunting Dania Allen's amazing grocery price-matching success. To learn how I price-match and grocery shop, click HERE. I'll let her take it from here:

I am a loyal fan and wanted to let you know that I price matched for the first time tonight and it was a HUGE success. I used your method, using deals to meals to show me the best deals for the week and then price-matching those at Walmart.  I decided to split my grocery list into 2 trips – one small trip today to get the hang of it, and another big trip for tomorrow to finish stocking up, since it went so well tonight. As per what you suggest, I went to a local Walmart at night since it's less busy. Let me tell you what I got!!!!
 groceries
  • 6 boxes of wheat pasta – 49 cents a piece (smiths) – making your lasagna recipe, doubling it and freezing!
  • 12 bottles of BBQ sauce – 49 cents a piece (smiths) – for freezer meals, shelf life good up to a year
  • 5- 2 lb bags of carrots – 69 cents a piece (lolo's) – chopping and freezing to use later
  • Jumbo onions – 58 cents per pound (lolo's) – I got 9lbs, planning on chopping and freezing to use later
  • Boneless skinless chicken breasts – $1.67 per pound (lolo's) –  I got 10lbs, planning on making freezer meals
  • Pineapple – 48 cents per pound (lolo's) – I got 11 lbs, chopping and freezing for breakfast smoothies
  • I also got 2 packages of great value freezer bags (might return these if I can find better price elsewhere)

Total spent: $47

groceries

Unfortunately, I didn't take any pictures before I froze the chicken, and diced and froze 3 bags of carrots. So, the overall effect of how much I got might be slightly affected, but you can still see I got a ton of stuff. I got really ambitious last night, lol.

I'm never shopping anywhere but Walmart again! Thanks for all your amazing tips. I ended up printing out the online ads and taking them in with me – I was nervous the cashier would argue with me. The manager happened to be walking by and stuck around to see how much I paid for everything, then asked if she could have the ad I printed from Lolo's so she could stock up on carrots and chicken!
Now on to creating my next list and planning out meals for the next MONTH! I'm a busy grad student and am hoping this method of shopping/prepping/freezing will save me loads of time and money.
Like I said, I split my trip up into 2 days, mostly because I was nervous. I went to the same Walmart today and the manager from last night was there and checked me out, which made the process super smooth, yet again! Especially since I got a ton more stuff.
groceries
Here's what I got today:
  • 8- 24 oz cans of Hunt's pasta sauce – 69 cents each (Harmon's)
  • 8 cans of diced tomatoes – 69 cents each (Harmon's)
  • 4 cans of kidney beans – 68 cents each
  • 4 cans of black beans – 68 cents each
  • 8 cans of corn – 68 cents each
  • 4 cans of refried beans – 69 cents each (Harmon's)
  • 6 jars of Pace salsa – $1.49 each (Smith's), plus I had 2 coupons totaling $1.20 off additionally
  • Pantene Shampoo/Conditioner – $2.98 each (Ridley's), plus I had a buy one get one free, so I only paid for one
  • 18 Yoplait yogurts – 38 cents each (Ridley's)
  • 2 cans of Pillsbury crescent rolls – $1.98 each (Ridley's), plus I had a 30 cent off of 2 coupon
  • 2 cans of Pillsbury biscuits – $1.98 (Ridley's), plus I had a 40 cents off of 2 coupon
  • 2 cans of Pillsbury breadsticks – $1.98 (Ridley's), plus I had a 40 cents off of 2 coupon
  • 8 green bell peppers – 48 cents each (Sprouts)
  • 4 red bell peppers – 48 cents each

Total spent: $72

groceries

So, with my trip from yesterday, I only paid $119 for about a month and a half's worth of lunches AND dinners (for just me). I'm hoping if I use all the stuff in my pantry, I can make it last 2 months. But we'll see…
Thanks for all your tips and tricks!
*     *     *     *     *
Holy cow, thanks for sharing! See, if we can do it, YOU can do it! Again, get all the details on how I price-match and grocery shop HERE, and be sure to check out these additional  resources from the menu at the top of this site:
check it out
Happy shopping!
XOXO
Jordan-signature1

 

Comments

  1. Stinks to live in a small town where there is only one store to price match from…totally cool post. Way to go Dania!

  2. I did the price match at Walmart for the first time last night too. Used the deals to meals print out. I didnt get a ton since it was my first trip, but I was able to get
    20oz Lean Ground Turkey
    3 apples
    2 pears
    3 zucchinis
    bag of fresh spinach
    bananas
    bread
    eggs – 18pk
    2 gal milk
    1 avocado
    All of this for less than $22!

    • Holy crud great job!! Next time email me at jordan (at) funcheaporfree (dot) com and send me a picture too and I might just feature you on “Flaunt it Friday”! Thanks for sharing!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *