My successful price-matching trip this week!

Howdy y’all!
I got back from a week in sunny SoCal this week and came home to an EEEMMPPPTTTTYY fridge. I had to get shopping ASAP and ran into some great deals I thought I’d share with you!

For those of you who don’t know how I grocery shop, check it out HERE. In a nutshell, here’s how I do it…

  • I find the best deals of the week at every store near me (which, in Utah, there are a TON).
  • I used to look at all the ads to do this, but now I use Deals To Meals, a website that compiles all the deals for me and flags the best ones. (Good news…they are in all 50 states now! Woo hoo!)
  • I print out my shopping list from D2M and head to Walmart.
  • I price-match at Walmart (there’s a Neighborhood Walmart down the street from me which I SO prefer over super Walmarts…) so I can take advantage of every stores’ best deals, but only have to shop at ONE place! (see their ad match policy HERE)
  • (See how I track my grocery budget HERE)
It’s SO EASY, and I save at least 1/2 on my groceries every time.
Pretty darn amazing.
Anyway, I haven’t posted about any of my shopping trips recently and figured it was about time. Here is my haul from this week:
Total?
$79.69
Just to give you an idea…
The cereal alone should’ve cost me almost $70!
As you can see, I stocked up on a bunch of pantry items this time that I was running low on (cereal, juice, bottled water, TP, tooth paste) but I also got a bunch of fresh meat, dairy, and produce.
Here are some of the deals I got, broken down:
(look at the Walmart sign to see what the price is, and what I PAID is in yellow)
The cereal was a killer deal. My husband is a HUGE cereal eater, so I try to stock up on the nicer stuff when it goes this low. I buy a bazillion boxes, and it lasts us all year:
Can’t go wrong with discounted milk. Buy extra gallons, and freeze them! The milk containers expand so you don’t have to worry about it busting when frozen. When you’re fresh gallon is almost out, take your frozen gallon and let it thaw in the fridge. You’ll have (literally) ice cold milk whenever you need it. (Another tip: if you’re going out of town, toss your half empty gallon in the freezer and save it for when you get back!)
**Quick tip about the cottage cheese**
You can freeze it and use it in recipes! It breaks down slightly when thawed, so you can even blend it up and use it in place of Ricotta cheese in recipes, which is MUCH more expensive. Ta da!
Remember to dilute your juice, especially if you have kids! I promise they’ll never know :)
Here’s another look at my loot. I also got chicken for $1.49/lb (reg $1.99/lb), and a case of bottled water for $2.50. I have to admit, this wasn’t my best price-matching trip in history, but I just wanted to prove that for less than $100 you can buy your family PLENTY of groceries.

And keep in mind, I went nuts on the cereal! If this shopping trip wouldn’t feed your family for a week, only buy 3 or 4 boxes of cereal (instead of 18…) and use that money for more meat and produce.
For me, I needed to stock up on the pantry items so that’s where the majority of my budget went this week. Next week I will price-match again and will focus on more meat, dairy, and produce if needed.

Quick reminder…

Friday January 4th (today or tomorrow depending on when you’re reading this!) is the LAST DAY to buy discounted Frugality Boot Camp tickets!
Shandra Madsen the owner and creator of Deals to Meals will be one of the speakers at the boot camp this year. She is an expert in:

  • Budgeting
  • Grocery shopping
  • Meal planning
  • Cooking affordably
  • Food storage
  • Cooking with food storage
  • Deal-shopping
  • Feeding your family healthy meals on a dime WITHOUT coupons

…and will be teaching us all she knows. You do NOT want to miss this. I will also be teaching you my methodology, but really, she’s the true seasoned pro :)

Click HERE to register/for more info.

So there you go! Click HERE to get a free 2 week trial of Deals To Meals, and remember, they are in all 50 states now (soooooo awesome….)
Happy shopping :)

Photobucket

Comments

  1. Amy says

    Hey! I am a poor college student up at Utah State, and I recently tried your price-matching technique at Walmart. I'm getting married in February, so I've been trying to save as much money as possible for wedding costs. My personal grocery budget is $25 a week, and I spent only $13 on what would have cost me my entire budget without price-matching. My fiance was really skeptical because he isn't comfortable with Walmart's international business practices, but he was definitely impressed with how much I saved. I will definitely be trying it again soon. Thanks Jordan!

  2. cindy friesen says

    WOW! Boy do I ever wish we had your grocery prices up here in canada! I pay between $4.50 to $5.00 for a gallon of milk up here. You guys in the states are lucky!

  3. funcheaporfree says

    Thanks for the success story, I'm so glad it worked for you! Great job on starting your marriage out on the right foot,  it will really pay off for you throughout your life. Good luck on the upcoming wedding!! How exciting!!

  4. Kim says

    I was excited that Deals to Meals is in all 50 states now! But I checked it out and it looks like the only stores they use in
    PA are Walgreens, Rite Aid, Target, and Aldi. Before signing up people should check and make sure that the stores being used to price match will really give the best deals. Right now I'm going to stick with doing the price matching myself. We actually have a great store out here called Bottom Dollar Food that matches any competitor's price by a penny. It's a much nicer experience than Walmart. I get tons of cheap produce this way and love it!

  5. funcheaporfree says

    That is a good point…They are only in all 50 states as of very recently, so they are always adding new stores. But you're right, in some states they only have a handful of stores right now. But keep checking back, they are always updating and adding more…even in Utah where it all began!

  6. Jessica Dodd says

    How did you get milk, sour cream and the eggs. Walmart says it has to be the same brand? And only walmart carries their generic brand. Just curious ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>